Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Golf 1.6TDI DSG Confortline


  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 18 martie 2017 - 11:56

Din motive personale si familale, nevasta-mea s-ar putea sa se reapuce in curand sa conduca.
Intrucat a declarat ca nu vrea sa mearga cu Tiguanul ca sa nu se certe cu mine daca il loveste iar cu Loganul nu as prea lasa-o eu sa umble (am niste rezerve privind siguranta, nu are isofix pt scaun copii si mai ales nu e automata si stiu ca ar merge mult mai bine si ar fi mai relaxata cuno automata), s-ar putea deci ca in curand sa trebuiasca sa mai luam o masina.

Specificatiile sunt mai sus. La prima vedere, discutand cu dealerul meu, au aparut urmatoarele variante la VW:
Golf 1.0TSi DSG Confortline 115 cp la vreo 17k eur, cu un cupon rabla, scade spre 15k eur
La cam aceiasi bani, Jetta 1.4TSi DSG 125 cp style, mai mare si mai polivalenta
La vreo 14k eur din care se scade rabla, Polo 1.2 TSi 90 CP DSG Confortline.

M-am mai uitat la suv-urile astea mici, care sunt destul de scumpe daca pui ceva dotari pe ele. Mokka x 1.4 turbo cu automata (fara 4x4) e tot pe la 17k eur (din care se scade rabla). Suzuki Vitara cred ca iese mai ieftin, trebuie sa vad ce oferta pot sa obtin. Tot la Suzuki ar fi Baleno 1.2 cvt care are review-uri bune si e 13k eur (fara reduceri cu rabla).

Ma mai gandeam la Opel Astra cu 1.0 turbo, sa vad ce oferta pot sa obtin. Alte sugestii?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 19 martie 2017 - 04:22

Interesant pretul la Golf dar vezi ca mai trebe optiuni pe ea, Confortline mi se pare ca nici climatronic nu are in standard.... Polo l-as esclude ca e uzat moral, mai bine o Fiesta automata.
Vezi ca a intrat acum o promotie la Auris si probabil iese un pret bun. Dar pt inceput ar fi mai bine sa vedem ce ii place cel mai mult doamnei... ca daca nu-i place degeaba da bine pe hartie....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 martie 2017 - 05:07

Cred ca climatronic desi nu e serie, e de serie.

:)

Nu cred ca mai iese un Golf din fabrica fara.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#4 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 martie 2017 - 10:00

Interesant pretul la Golf dar vezi ca mai trebe optiuni pe ea, Confortline mi se pare ca nici climatronic nu are in standard.... Polo l-as esclude ca e uzat moral, mai bine o Fiesta automata.
Vezi ca a intrat acum o promotie la Auris si probabil iese un pret bun. Dar pt inceput ar fi mai bine sa vedem ce ii place cel mai mult doamnei... ca daca nu-i place degeaba da bine pe hartie....


Si Fiesta e uzata moral din vreme ce tocmai a fost prezentata noua generatie.... si in plus am ocazia sa conduc Fix Or Repair Daily si nu pot sa zic ca e cea mai extraordinara experienta de proprietar auto.

Ar fi bune mai multe detalii despre promotia de la Auris. Mi-e teama ca e doar la masini de pe stoc si ca sunt numai manuale.

Golful ala de care am zis e configurat cu Climatronic (nu vine standard) si dotari OK.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#5 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 martie 2017 - 12:38

Cu Sportage-ul ala 4x2 ai mai aflat ceva?


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#6 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 martie 2017 - 06:53

Este 1.6 aspirat si disponibil numai manual. Cea mai ieftina cu automata e 1.7 DSL 4x2 dar duce la 22k eur pret de lista.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#7 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 martie 2017 - 10:28

Focus'urile astea par f ok ca pret. Al doilea mi se pare ceva ciudat la el, dar poate doar mi se pare

Focus 1, Focus 2 - asta e posibil sa nu fie importata direct in .ro

 

Si Civicul asta e ok - am eu o slabiciune pentru interioarele deschise la culoare

 

Suzuki e ieftin, nu cred sa aiba alt avantaj.

 

La Opel stiu ca ofereau reducere 11% standard fata de pretul de configrator la achizitia prin Impuls leasing, cu dobanda 0%. De reduceri suplimentare nu am mai intrebat, Mokka X nu se incadra in ce imi doream. Asta era acum vreo 2 saptamani, cred ca inca exista oferta


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#8 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 19 martie 2017 - 11:14

Honda inca mai are pe stoc destule Civic Sedan automate, ar fi o optiune interesanta mai ales ca pretul este grozav. M-am invartit pe langa el cand am luat Auris dar atunci nu aveau nici promotie si nici discounturi serioase nu dadeau. Acum se schimba generatia si sunt preturile in blana...

 

La Auris sigur au pe stoc si automate (CVT of course). Atentie ca Toyota nu tine stoc in Romania, deci orice este pe stoc vine in 2 saptamani din hub-urile logistice. Cred ca niciodata nu au tinut masini in curte...Poti sa te uiti si la Corolla, au in continuare promotie pe ea, insa mi se pare maricica pentru ce trebuie doamnei tale. Motorul 1.6 aspirat este foarte ok, mai ales cu CVT, l-am avut eu la plimbare acum o luna si mi-a lasat o impresie frumoasa. Foarte fain o sa fie Yarisul nou; chiar daca pare mic, pe dinauntru este destul de spatios (pt doamna, nu pt tine:))

 

De Focus nu-ti spun ca asta sigur e taiat de pe lista. Din pct asta de vedere suntem in perfect acord  :D  :D  :D

 

Altceva foarte greu de ales. Din tot ce s-a enumerat pana acum cred ca cel mai sus pe lista este Golf daca pentru Toyota nu exista nicio emotie la doamna....


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#9 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 martie 2017 - 11:34

Focus pe hartie nu e rau, dar ca experienta de ownership nu e brilliant.

Civicul ala Sedan nu imi inspira nimic, cu liniile si plasticele americanest. Inteleg de la Alin ca se misca si f incet.

O sa cer niste oferte si de la toyota.

Ar mai fi Megane dci edc sau kadjar tce edc, sa vad ce discounturi pot obtine. Captur nu ii place nevesti-mii.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#10 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 martie 2017 - 12:18

Kadjar sare de 22k fara fite, nu cred ca merita banii in plus fata de Golf ca a doua masina


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#11 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 20 martie 2017 - 11:02

doar ca stai mai sus, si ca si mine si doamna apreciaza chestia asta.

 

Intre timp am primit o oferte buna la Toyota Auris, 1.6 CVT, echiparea medie, 15.8k EUR cu TVA, inainte de Rabla. Nu ne place prea mult cum arata, dar oferta e buna zic eu. 


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#12 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 martie 2017 - 12:30

Mie noul Auris mi se pare destul de reusit, iar pretul ala clar o face si mai atractiva.

Pozitia mai inalta la volan si eu o consider un atu, dar daca nu se vrea neaparat SUV nu are rost 30-50% buget in plus


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#13 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 20 martie 2017 - 12:52

Ai deja o masina care satisface nevoile pentru deplasarile familiei. Ia-i o masina de clasa mini/mica de lifestyle si nu una comuna. Vei avea avantaje pe toate planurile: nevasta fericita, masina care poate fi tinuta o perioada lunga fiindca nu se va demoda rapid, ... . Iti spun astea din experienta :) .
  • 0

#14 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 20 martie 2017 - 01:17

Si eu as merge pe ce zice Rares. Daca singurul criteriu de practicalitate e scaunul pentru copil, atunci nu se gaseste o masina cu un aspect mai deosebit?  Mini, Fiat 500? Poate chiar un MX5? :D


  • 0

#15 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 martie 2017 - 01:30

Mini nou cu automata sare lejer de 17k. Poate doar ceva cu rulaj mic Countryman. Fiat 500 e de domnisoara, nu se pupa cu "scaun pentru copil"


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#16 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 20 martie 2017 - 01:34

Ma gandeam ca totusi la banii astia sa iau ceva care sa aiba totusi cat mai multa polivalenta. Din mai multe considerente:

- daca o sa vina 1-2 copii

- daca mai trebuie sa transporte si alte persoane (copii prietenilor, sau alti membri ai familiei)

- daca este nevoie vreodata sa se mearga cu ea la drum lung.

- avand in vedere ca o sa iau probabil masina asta cu banii jos, la cati bani sunt totusi, as vrea sa fie un back-up real pt Tiguan (pentru orice chestiuni ar putea aparea).

 

Nevesti-mii nu ii place Mini (mie imi place). Rares, tu ce anume ai in minte?


Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 20 martie 2017 - 01:41

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#17 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 20 martie 2017 - 04:00

Golf sau Jetta. Desi Golful, dpdv al dimensiunilor se preteaza mai bine ca masina de ora.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#18 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 20 martie 2017 - 05:16

Vitara direct...

 

http://www.suzuki.ro...assion-allgrip/

 

edit deci automata

 

http://www.suzuki.ro...rit-allgrip-at/

 

e relativ scumpa ,nu stiu cat vine cu ceva cupon rabla.

 

altfel tot de la ei mai e dracovenia asta

 

http://www.suzuki.ro...dualjet-gl-cvt/


Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 20 martie 2017 - 05:22

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#19 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 20 martie 2017 - 05:20

Eu i-am luat un 500 la 4 luni dupa ce ii luasem la repezeala un Megane. Si acum la un an jumatate dupa achizitie se urca la volan cu acelasi zambet si pomeneste de "supriza".
Noi avem deja o micuta cu care se descurca si la dimensiunile mici ale masinii si 2 usi. Se pot face la nevoie si drumuri mai lungi cu masina iar pentru oras este excelenta ptin prisma dimensiunilor si a usurintei cu care poti face manevre cu ea.

Eu acum in plina dilema a alegerii unei masini noi pentru mine, influentat cumva si de situatia cu 500-le, am ajuns la concluzia ca vreau si eu ceva sic si cred ca o sa nerg pe un Countryman sau Clubman de la Mini masini care spun ceva si care merita timpul pierdut pentru a le achizitiona.

Aceasta postare a fost editata de rares_dan: 20 martie 2017 - 05:21

  • 0

#20 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 martie 2017 - 05:47

Problema la 500 e cand apare nevoia unui carucior sau a unei triciclete/biciclete. Eu abia am gasit carucior pe dimensiunile portbagajului de Fiesta (si chiar si asa trebuia sa demontez o roata), in 500 nu cred ca reusesti sa bagi ceva mai mare decat d'alea de "papusi"


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#21 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 martie 2017 - 09:25

Deci Toyota Auris 1.6 depaseste limita de 130g CO2/km de la programul rabla, am oferta si pe 1.2 turbo care e sub 130g, e un pic mai scumpa dar e urata rau si interior si exterior.

Noul Hyundai i30 1.4T-GDI DCT cu 140 CP e o propunere interesanta, mai ales cu discount-urile actuale de lansare, sa vedem daca se mentin si pana vine programul Rabla.

Si la noul Golf sunt discount-uri bunicele, dar 1.4TSI 125 CP cu DSG e doar pe Highline si se cam duce in 20k eur, ar fi fost o varianta mai polivalenta decat 1.0TSI Confortline DSG.

Suv-urile astea mici gen Opel Mokka ofera totusi un spatiu limitat si se duc si ele in 18k eur cu ceva optionale.

Alte sugestii?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#22 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 31 martie 2017 - 03:59

Ok, deci cam in aceleasi preturi (17.5k-18k EUR fara Rabla), cu discounts si bine echipate, am avea urmatoarele:

- Noul Hyundai i30 1.4 T-GDI DCT 140 CP Executive Launch Edition, f f bine echipata (inclusiv cu unele chestii pe care nu le am pe Tiguan gen wireless charging si volan incalzit) - imi place cum arata si inteleg ca merge f f bine si are reprize f rapide. O sa incerc sa o iau la drive test. In test comparativ autobild a iesit prima inainte de Astra, Mazda 3, Megane si 308

- Opel Astra 1.4 turbo Enjoy Aut. 150 CP

- Kia Cee'd Best 1.4 DSL DCT (diesel) 136 CP (benzina cu automata de la Cee'd are peste 130 g CO2/km si nu se califica la Rabla)

- Toyota Auris 1.2 turbo Luna CVT 115 CP - o fi o masina buna, dar e urata rau

- VW Golf 1.0 TSI Confortline DSG 110 CP - alegerea safe dar are doar motorasul mic de 1.0 litri, pentru cel de 1.4 trebuie urcat la Highline si sare pretul la 20.5k EUR.

 

La SUV-uri mici, mi se par cam jucarii de masini, si daca pui ceva optionale sare pretul rau. De la Suzuki nu am primit nici o oferta. Opel Mokka echiparea medie cu 1.4 turbo si automata iese in 18k EUR, dar parca e mai masina Astra. La 19.5k EUR ar fi Qashai 1.2 CVT echipat ok, cu reducere.

 

Intre astea, voi ce ati lua? Alte variante demne de luat in seama?


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#23 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 martie 2017 - 08:02

Eu as  incerca i30'ul. Automata am inteles ca e misto, iar modelul nou e bine peste cel vechi, iar daca in comparative iese si peste Asta, inseamna ca le'a iesit bine coreenilor. Plus garantia mare.


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#24 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 01 aprilie 2017 - 01:11

eu m-as uita intre i30, astra si golf

i30 e nou, pare misto si f bine dotat + garantie 5 sau 7 ani?

golfu e clar peste astra, dar decat 1.0tsi la orice ora mai bine 1.4t de 150cp cu automata de la opel.

daca ar incapea un 1.4tsi la golf, atunci ala-i.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#25 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 01 aprilie 2017 - 10:17

atentie la Golf sa nu fie lichidare stoc la modelul fara facelift.

parca ar fi interesanta o Vitara... stiu ca cei de la Suzuki comunica mai greu, dar daca mergi la un dealer e imposibil sa nu pleci cu o oferta. vad ca se vand destul de bine.

la i30 nu-mi place designul - mult prea cuminte in zona frontala iar lateralul este lipsit de orice emotie. ma tot uit si eu de vreo luna sa schimb Aurisul pe ceva mai mare si/sau mai puternic dar nu am gasit nimic satisfacator, adica tot Auris as lua :)))


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi