Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Vizita Praga


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 16 iulie 2011 - 02:13

Pe la inceputul/jumatatea lunii august o sa plec iar prin Praga. O sa stau 4 nopti.
Data trecuta am stat la Crown Plaza Prague Castle, a fost senzational insa parca as vrea sa stau undeva mai central (era cam obositor sa urci panta pana la hotel seara dupa ce ne plimbasem prin oras). De preferat pe langa "Old Town Square" si Podul Carol. :mellow:

Ma intereseaza un hotel de 4 stele(merge si de 3), curat, cu aer conditionat si care sa nu arate nici prea vechi dar nici prea modern. Cam cum era la Prague Castle. Astept recomandarile voastre.

La fel, ma intereseaza si bilete de avion la preturi bun (stiu ca e tarziu si nu prea mai pot obtine cel mai bun pret). Neaparat plecat dimineata din Bucuresti si Dupa-amiaza/seara din Praga.

De asemenea, imi recomandati sa merg la o agentie de turism, sau sa rezerv hotelul de pe booking.com ?

Astept sugestiile voastre :blink:

Aceasta postare a fost editata de pejte: 16 iulie 2011 - 02:14

  • 0

#2 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 16 iulie 2011 - 05:18

prima data cand am fost la Praga am rezervat prin astia : http://www.pragueholiday.cz/
iti gasesc si apartamente centrale. preturi foarte ok, sau au promotii. sunt seriosi.

a doua oara am stat cu cata aici : http://www.booking.c...f30b639e4395061
amplasare buna, conditii bune. doar ca noi am fost iarna, se "renova" si am cam halit o leaca de frig, dar cred ca s-au remediat pb :mellow:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#3 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 16 iulie 2011 - 05:19

Depinde daca stai pe banii tai sau pe banii firmei si ai vreo politica de respectat.
- daca zborul e pe banii tai --> cauta neaparat sa prinzi sambata seara, altfel nu iesi sub 300 EUR
- daca zborul e pe banii firmei, verifica plecarea sau intoarcere cu 1 zi mai devreme/tarziu, e posibil ca diferenta sa acopere o noapte de cazare. Daca gasesti zboruri sub 250 EUR ia-le, rar gasesti mai ieftin pe ruta asta (monopol CSA).
- In centru eu am stat la Ibis Wenceslas Square sau Novotel-ul lipit de el pentru acces la metrou pe linia rosie, la Hilton Praga (5 stele, foarte misto), Ibis Mala Strana sau Hotel Angelor pentru acces la linia galbena de metrou. Oricare din ele au acces foarte facil la zona istorica, cu un plus pentru cele 2 din Wenceslas Square.
- De la aeroport iti recomand taxiul daca decontezi drumul ca e mai comod, sau autobuzul 100 si apoi metroul de pe linia galbena, daca e pe banii tai. Ca timp nu e mare diferenta, e un pic mai rapid cu metroul. ca pret un drum t eva costa ~400-600 CZK.
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#4 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 16 iulie 2011 - 05:23

Booking.com > Movenpick hotel ( 4 stele, foarte curat si cu un mic-dejun incredibil > sunt cei care fac si celebra inchetata Movenpick). Hotelul este aproape de nodul de transport in comun Andel (districtul 5)
  • 0

#5 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iulie 2011 - 06:59

www.hrs.com - la astia am gasit de cele mai multe ori preturi mai bune decat pe booking.com
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#6 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 16 iulie 2011 - 07:01

Fă și tu o estimare dacă îți cumperi singur peste tot (avion, cazare) și apoi cere 1-2 oferte de la agenții. Poate au vreun last minute rătăcit.

Dar de ce ai vrea să te mai duci la Praga, dacă ai fost? Am fost o dată, am mers pe acolo de m-am plictisit și am plecat. Noroc cu oamenii ăia minunați care m-au însoțit. Nu m-a impresionat absolut nimic, decât cum din nimic au ditamai turismul și noi o frecăm aiurea cu un potențial cel puțin la fel de mare. Ba m-a mai impresionat ceva, lipsa mașinilor ieftine. Toate aveau un anumit nivel. Pentru România, nașpa evident. Nu-i Superbu ca X5u.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#7 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 16 iulie 2011 - 10:07

Dar de ce ai vrea să te mai duci la Praga, dacă ai fost?

Pentru ca mi-a placut foarte mult. Pentru ca nu am apucat sa vizitez tot. Pentru ca au multa bere buna draft. Pentru mine sunt destule motive :rolleyes:

Nu m-a impresionat absolut nimic, decât cum din nimic au ditamai turismul

Fix la fel m-am simtit si eu la Viena. Stiu, sunt eu mai de la tara :D
  • 0

#8 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 17 iulie 2011 - 12:00

nu stiu ce nu i-a placut lui cata... :lol: ( bine, in afara de faptul ca i-am fost insotitor :rolleyes: :D :D )
as putea merge an de an, sa vad aceleasi lucruri, fara sa ma plictisesc.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#9 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 17 iulie 2011 - 12:03

as putea merge an de an, sa vad aceleasi lucruri, fara sa ma plictisesc.

Asta a fost si parerea mea dupa prima vizita. Sa vedem daca va fi la fel si dupa a doua.


Daca tot vorbim de Praga, ce alte chestii de vizitat imi recomandati? Dar restaurante si baruri?
  • 0

#10 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 17 iulie 2011 - 07:44

am mai auzit oameni care spuneau chestii de genul "nu-mi place Viena/Praga/Budapesta/Paris etc". Totul tine de perceptia fiecaruia si mai ales de asteptarile proprii. In general mie imi plac toate orasele mari...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#11 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 17 iulie 2011 - 08:22

Corect bleunightdanger, fiecare percepe diferit. Eu as pune Praga foarte sus in topul oraselor europene si as mai merge acolo desi am fost de 2 ori si am vazut cam tot !
  • 0

#12 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 iulie 2011 - 09:03

Dupa gustul meu, Praga urmeaza imediat dupa Paris.
  • 0

#13 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 17 iulie 2011 - 09:51

Acum am vazut ca mi-a expirat pasaportul. E nevoie sa mi-l reinoiesc, sau merge doar cu buletinul?
  • 0

#14 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 17 iulie 2011 - 10:19

sau merge doar cu buletinul?

Cu buletinu' nu ... doar cu CI-u' :rolleyes:

L.e. - dupa ce ai intrat in Ungaria ai trecut in zona Schengen ... nu te mai intreaba nimeni nimic. Din 2010 se poate intra doar cu CI-ul si in tarile din fosta RFSI (nu stiu sigur daca in toate ... da' la sirbi sigur)

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 17 iulie 2011 - 10:22

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#15 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 17 iulie 2011 - 01:12

Avand in vedere ca plec cu avionul, nu ating pamantul unguresc. Daca nu intru in Ungaria o sa ma intrebe cineva ceva? :rolleyes:

Cat despre biletele de avion, sunt ale dracului de scumpe :D. Ma entuziasmasem ca gasisem la eSKY.ro mult mai ieftine ca in alta parte. Evident era 'reclama falsa', la pretul final se adaugandu-se si o "taxa de tranzactie". De parca as putea sa nu o platesc...
  • 0

#16 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 17 iulie 2011 - 01:51

nu stiu ce nu i-a placut lui cata... :lol: ( bine, in afara de faptul ca i-am fost insotitor :rolleyes: :D :D )
as putea merge an de an, sa vad aceleasi lucruri, fara sa ma plictisesc.


Tu ai fost singurul motiv pentru care nu regret că am mers până acolo.

Păi nimic. Bere nu beau. Va fi aglomerat ca dracu. Arhitectura nu m-a dat pe spate, e frumos să vezi o dată și cam atât. Serviciile nu m-au impresionat nicăieri. Desigur dacă faci o comparație cu București, e ceva.

Prefer la orice oră Barcelona de exemplu. Deși se mănâncă mai bine la Praga.

Între Viena și Budapesta, la unguri să tot fi stat de câteva ori bune, deci e cam clară alegerea. Dar Viena este un oraș frumos, am fost de 2 ori.

La Paris n-am fost, vă spun după ce cred.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#17 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 17 iulie 2011 - 03:05

Pejte, mergi linistit cu cartea de identitate, n-ai nevoie de niciun pasaport.

Apropos de gustibus: Budapesta mi-a placut foarte mult pt ca eu am asemuit-o cu Florenta - de care sunt realmente fascinat chiar daca am locuit acolo mai mult de un an.

Conteaza foarte mult si ceea ce apuci sa vezi si sa faci caci este foarte greu sa simti pulsul unui oras in cateva zile. Si multi au si un stil turistic foarte agresiv, eu ii numesc turisti-devoratori, ei facand practic un maraton de forta sa viziteze cat mai multe atractii turistice in cat mai putin timp. Ceea ce mi se pare cam aiurea. Mai mereu m-am concentrat pe cat mai putine obiective turistice, dar vizitate cu calm. In Budapesta am preferat sa ma plimb pana mi-a venit acru prin oras cu autobuzul ala hop on - hop off pe toate rutele lui, plus mers pe jos aiurea prin centru, tocmai pt a simti orasul, pentru a ma familiariza macar putin cu "aerul" de acolo. Si de obicei intru sa mananc in carciumile mai dosnice, niciodata in cele stradale. Am urmarit foarte atent fenomenul in Florenta si tot ceea ce pt un vizitator novice inseamna "stradal" sau "la indemana" pentru unul care cunoaste orasul este sinonim cu "tzeapa". Majoritatea prietenilor cu care m-am intalnit prin Florenta au fost super-super-incantati de locurile unde i-am dus sa manance si toti au spus ca n-ar fi descoperit ever acele locuri cu toate ca mie imi pareau extraordinar de la indemana..... Morala e deci clara.

Inca ceva: ma credeti ca eu la Sinaia zabovesc 2-3 ore de cateva ori pe an doar pt simplu fapt ca imi place oraselul? AM n-am treaba imi fac drum pe acolo doar de dragul locului. La Budapesta m-as intoarce oricand si as merge si sambata sa beau o cafea. Sau cafia nu stiu cum ii zice pe acolo :D Sunt putine locuri in care nu m-as intoarce (Varna de exemplu sau Arad :rolleyes: )

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 17 iulie 2011 - 03:09

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#18 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 17 iulie 2011 - 03:15

Sunt putine locuri in care nu m-as intoarce ( Arad :rolleyes: )

Da' ce-ai patit la Arad ???
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#19 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 17 iulie 2011 - 04:21

Si multi au si un stil turistic foarte agresiv, eu ii numesc turisti-devoratori, ei facand practic un maraton de forta sa viziteze cat mai multe atractii turistice in cat mai putin timp. Ceea ce mi se pare cam aiurea.


Cred că Praga a fost foarte lejeră. Nu știu cum i s-a părut lui ska.

Da' ce-ai patit la Arad ???


Îi aduce mereu aminte că a intrat în România :rolleyes:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#20 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 17 iulie 2011 - 04:34

Da' ce-ai patit la Arad ???


pur si simplu nu mi-a placut. doar centrul arata mai cumva dar ala are 500m.... in rest totul urat.
poate n-am vazut eu tot ce trebuia caci am stat doar o noapte...

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 17 iulie 2011 - 04:38

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#21 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 iulie 2011 - 04:36

Bah, mie-mi place Aradul ... :rolleyes:
  • 0

#22 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 iulie 2011 - 10:32

Bai, eu stii ca ti-as fi recomandat sa incerci Parisul, dar cum n-am fost inca la Praga, pot intelege ca te-a impresionat mult. :rolleyes:

In rest, cum a zis si Cata: baga ceva calcule individuale si pe urma vezi ce iti ofera agentiile. Poate prinzi vreo oferta buna, desi teoretic booking ar trebui sa aiba cel mai bun pret pentru un hotel.
  • 0

#23 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 17 iulie 2011 - 11:50

Bai, eu stii ca ti-as fi recomandat sa incerci Parisul

Am fost acu 12 ani. S-a schimbat cu ceva? :rolleyes:

Daca as fi platit excursia din banii mei personali (da bleu, pe care inca nu ii produc) as fi ales un City Break la Praga si la Budapesta. Sau la Barcelona. Ofertele sunt cu titlu informativ, alea mai bune s-au vandut de ceva timp. Poate la anu :D

Aceasta postare a fost editata de pejte: 17 iulie 2011 - 11:50

  • 0

#24 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 iulie 2011 - 12:09

bai de ce ziceti ca pe booking sunt cele mai bune preturi? n-a bagat nimeni un ochi pe hrs.com? intr-adevar unele locatii nu le poti gasi pe ambele ca sa poti face o comparatie, dar totusi...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#25 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 18 iulie 2011 - 12:14

De HRS personal n-am mai auzit pana sa zici tu de el. :rolleyes:
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi