Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Ganduri ucigase


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 23 iulie 2007 - 05:18

Acum cateva saptamani, mi-am gasit niste gainatzi pe masina. O sa spuneti, eh, si ce. DAR cand am scris gainatzi, m-am referit la niste kakati de pasare-elefanta, de vreo 10cm diametru. Ma rog, am spus, se mai intampla.

De vreo 2 zile sunt total disperat. Probabil ca s-a mutat vreun stol de elefanti cacaciosi de-asupra locului meu de parcare. Altfel nu-mi pot inchipui cum de imi gasesc capota spate ALBA de atati cacati. E full, zici ca am vopsit-o. Numai rahati sanatosi, minim 8-10cm diametru, mustind de amoniac si alte substante super chimice care iti lasa GARANTAT pete pe vopsea. Asta e partea 1-a.

A doua parte este ca am o masina cu o vopsea foarte proasta, treaba recunoscuta de mai toata lumea. Daca a aterizat un rahat pe ea, 99% sanse sa iti manance lacul si nu mai ai ce sa-i faci. Si nu vorbesc aici ca o lasi cu rahatul pe ea o saptamana, nu, nu. Daca sta vreo 3, 4 ore, e gata pata.

Partea 1 + 2 m-au facut sa-mi pierd cumpatul in dimineata si sa injur de am sculat tot blocul. Ce sa fac, ajutati-ma cu un sfat. Copacul e foarte inalt, nu pot ajunge la crengile respective. Javrele de pasari se caca numai noaptea, ziua nu le-am vazut niciodata. Sunt disperat, le-as impusca dar nu am cu ce. Ce vorbesc eu aici, cred ca daca as pune mana pe ele le-as manca de vii. Ma jur.

La ce m-am gandit eu, sa va dati si voi cu parerea:
- Cumpar pusca si ma apuc de masacru. Prea mult de alergat si nu am timp.
- Tai crengile. Trebuie sa chem pompierii si nu cred ca se vor misca aia doar ca am eu masina plina de cacati.
- Cumpar prelata. Lasand la o parte faptul ca o sa fiu singurul in Bucuresti care isi pune prelata pe masina, ma gandesc sa nu se zgarie vopseaua cand pun sau scot prelata.
- Exista vreun aparat cu ultrasunete sau asa ceva, contra pasarilor-vaci???
- Ma reintorc la copilarie si imi fac o teava cu cornete cu bold in varf sau niste invizoace si stau la panda.

Trebuie sa fac ceva. Nu-mi pot spala masina in fiecare zi si mi-e rusine sa ma urc in ea. Pe cuvantul meu. Ce ziceti? Ajutati un biet suflet pe care se tot caca pasarile.

Aceasta postare a fost editata de aphedrone: 23 iulie 2007 - 05:19

  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#2 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 23 iulie 2007 - 08:27

schimbi locul de parcare sau cumperi prelata,aceasi problema am avut-o si eu la un moment dat si astea au fost solutiile.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#3 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 23 iulie 2007 - 08:35

Aphedrone,copacul ala constituie casa lor.

Tu,bag sama,te-ai cam apuca sa dinamitezi totul pe acolo,numai sa nu-ti fie pangarita masina si,sa nu-ti muti locul de parcare. :)
  • 0

#4 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 23 iulie 2007 - 08:39

De ce si-au facut casa tocmai deasupra masinii mele??? Ala din stanga n-are nici pe dracu, la fel si ala din dreapta, ii straluceste Dacia 1300 TX. A mea e jumata albastra, jumata alba, zici ca-i Veyron. Nu-i drept.

Locul de parcare nu am unde sa mi-l mut, mi-a fost dat de la primaria lu' vanghelie.

Aceasta postare a fost editata de aphedrone: 23 iulie 2007 - 08:41

  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#5 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 23 iulie 2007 - 08:47

Daca nu-mi joaca feste memoria,pana mai ieri ai fost american.Deci,ai tradat tara,marca nationala de autoturisme si amu platesti...Si,la urma urmei nu poti zice ca acele pasari n-au gusturi.Si eu,tot BMW-ul tau l-as fi ales ,daca existau optiuni...iar daca are si-o culoare draguta,cu atat mai mult.

,,Agheuri'' gasesti la rusi... :) .Chiar iti poti mari parcarea.

Nu ti-a cerut nimeni sa-ti muti locul de parcare(trebe excavator,e complicat) ci doar masina,pamantul,daca0i musai il poti cara dupa...,sa zici ca -i acelasi loc

Aceasta postare a fost editata de mol: 23 iulie 2007 - 08:50

  • 0

#6 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 23 iulie 2007 - 09:19

http://www.colas.biz...triva-pasarilor


:)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#7 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 23 iulie 2007 - 10:53

E foarte tare chestia asta, dar nu cred ca ma ajuta. Ideea este ca creanga respectiva este la vreo 8m deasupra masinii - special ca rahatii sa prinda momentum si sa se imprastie cat mai eficient.

Ma gandesc la prelata. O sa fiu penibil dar decat sa arate masina ca un dalmatian, mai bine sa rada copiii de mine.

Aceasta postare a fost editata de aphedrone: 23 iulie 2007 - 10:53

  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#8 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 23 iulie 2007 - 10:58

si ce faci cu prelata imbibata cu substantele picate din cer, dupa ce o dai jos? O bagi in portbagaj? O speli in fiecare zi?

singura solutie e sa tai creanga care e deasupra masinii tale, sau daca ai pile sa vorbesti la primarie sa trimita o echipa care distruge cuiburile de ciori. Se practica in toate orasele asa ceva, in unele locuri unde au fost depasiti de situatie au taiat chiar copacii.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#9 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 iulie 2007 - 11:18

pandeste pasarile si cum le prinzi le iei de ciuf
oricum se pare ca vanghelie ti-a repartizat locul de parcare cam cu inima indoita..hahaha
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#10 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 23 iulie 2007 - 11:20

ia masina diesel si parcheaza cu teava de esapament spre copac si lasi sa afume copacul cat mai mult si astefel in timp copacul o sa se imbolnaveasca si o sa cada, preferabil nu pe masina ta
  • 0

#11 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 23 iulie 2007 - 02:50

cred ca m-ar lua capul daca mi s-ar intampla asa ceva....prelata este cea mai rapida optiune pana gasesti solutia finala
  • 0

#12 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 23 iulie 2007 - 06:50

Aphedrone, iti multumesc!
Pe cuvantul meu de om, am ras cum n-am mai ras de cativa ani!
Frate, e cacatoare problema ta (aaaa, scuze de coincidenta) si cu toate ca-mi dau seama ca e problema serioasa nu am putut sa ma abtin la felul incare ai pus tu problema.

In primul rand, te rog, fa si tu macar o poza. Macar una! Una singura...

ca si rezolvare:
step 1: prelata. repede si de urgenta.
step 2: primarie, macar un telefon si intreaba.
step 3: porumb sau nu stiu ce boabe si graunte fierte usor in ceva substanta somniferizanta. Pune afise in jurul blocului pentru a-i anunta pe proprietarii de animale de companie sa le fereasca si impanzeste zona cu boabele astea. E o varianta.

Daca ma ajuti cu pozele promit ca te ajut cu polish-ul capotei dupa ce rezolvi problema. Promit.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#13 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 iulie 2007 - 07:10

Substanta somniferizanta? Nu'i de ajuns ca'i cad gainatzi pe masina? Sa'i cada si gainatzatoarele pe masina ? :)

Prelata e rezolvarea cea mai rapida si la indemana.

La Primarie nu cred ca ii va pasa cuiva de masina ta. Taierea copacilor se face dupa alte criterii ... asa ca doar cu ceva pile ai putea scapa de craca respectiva
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#14 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 23 iulie 2007 - 07:11

Hai ca o sa incerc sa bag o poza maine, o sa va stea mintea in loc. Sa vedeti cum poate arata o capota. Zici ca-i un Picasso dement, stricat la burta si la cap.
Pana una alta cred ca o sa-mi iau o prelata.

Cat despre grauntele imbibate in substante, sa mor daca nu e super tare ideea. Dar o sa le imbib in soda caustica, sa le vad cum se caca flacari, daca tot au chef de mistouri. Problema este ca am niste babe demente pe acolo, cu tot felul de javre si pitigoi in lesa, care mai de care mai agresivi. Si mi-e ca daca crapa balaurii babelor, se razbuna alea in commando organizat si ma trezesc cu masina ingropata in rahat sexagenar.

Iar atunci, imi va fi dor de porumbei.

Va multumesc tuturor ce ati suferit cu mine azi. Va sunt recunoscator.
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#15 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 23 iulie 2007 - 07:27

www.garajul.ro

bagati un ochi...

aphedrone, astept poza aia, articolul scris de tine e... n-am cuvinte sa exprim!

in contrapartida te ajutam cu ce vrei (in afara de grenade si TNT).

Eu totusi as lua in considerare si aia cu somniferele (sau ceva care sa le faca pe nenorocite sa plece...

Cred ca cel mai bine ar trebui vorbit cu un crescator de pasari.

Stiu eu pe cineva care se ocupa de porumbei, o sa dau un telefon later.



Cat despre grauntele imbibate in substante, sa mor daca nu e super tare ideea. Dar o sa le imbib in soda caustica, sa le vad cum se caca flacari, daca tot au chef de mistouri.



NU SE POATE!
FRATELE MEU ALB, ESTI TOTAL PLECAT CU SORCOVA! am scapat tigara pe tastatura si mi-am topit doua taste, din cauza rasului...

cand se termina episodul cu flying elephants te duc eu la polish la un prieten. rezolva escadrila intai...

ar mai fi o metoda la care m-am gandit acum, totusi ar cam deranja vecinii.

De vreo 2-3 ori pe noapte, cateva nopti la rand, tine gainatatoarele in teroare: cate o artificie bubuitoare din 2 in 2 ore. Banuiesc faptul ca daca le tii treze 3 nopti la rand isi dau seama ca e cartierul nasol si se muta...

Dar asta, avand in vedere ca e vara, ar tine si vecinii in teroare... poate totusi nu e o idee asa buna... Sau e? :)
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#16 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 23 iulie 2007 - 07:28

Era nevoie de un asemenea nou topic pe forum.

Pentru cine nu a inteles despre ce e vorba iata un rezumat : numai rahati sanatosi, minim 8-10cm diametru, javre de pasari, aphedrone care cumpara pusca si se apuca de masacru, ajutati un biet suflet pe care se tot caca pasarile, pasarile sunt la vreo 8m deasupra masinii - special ca rahatii sa prinda momentum, m-ar lua capul daca mi s-ar intampla asa ceva zice un coleg forumist, e cacatoare problema ta sustine altul, substanta somniferizanta, zici ca-i un Picasso dement, stricat la burta si la cap, dar am niste babe demente pe acolo, cu tot felul de javre si pitigoi in lesa, daca crapa balaurii babelor, se razbuna alea in commando organizat, stiu eu pe cineva care se ocupa de porumbei - crima organizata, le imbib in soda caustica, sa le vad cum se caca flacari - totusi tot pe masina ta :)
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#17 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 23 iulie 2007 - 07:32

aoleu, inca unu'!

e clar, e de la caldura...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#18 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 23 iulie 2007 - 07:41

daca nu as fi un ecologist convins, as uda copacul acela cu cate 500gr de motorina pe zi, timp de 3-4 zile. Apoi suni la primarie sa vina sa iti taie copacul, pt ca s-a uscat si reprezinta un pericol. Dar stiind ce mult inseamna un copacel werde intr-un Bucuresti sufocat, nici nu ma pot gandi la aceasta varianta.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#19 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 24 iulie 2007 - 01:29

Si cind tyaie copacul si erupe toata motorina aia, nu crezi ca e mai rau? Stii cite pasari pot sa stea pe o sonda de la Rompetrol?
Aphedrone, ori vorbesti cu pasarile sa faca rahatul in dungi, ori pui o prealata cu decupaje. Macar sa iasa chiar ca un veyron. Sau un Viper. Sau alta masina in dungi.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#20 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 iulie 2007 - 07:38

oricum am lua-o, nu e de gluma :)
varianta unui alt loc de parcare?
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#21 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 24 iulie 2007 - 10:08

aphedrone? mai esti?
catre ceilalti: cred ca pasarile au invins...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#22 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 24 iulie 2007 - 10:51

"Sherif, n-am mai vazut atati cacati in viata mea!". Asa a exclamat, speriat, baiatul de la spalatorie. Bietul om era siderat, statea si se uita prosteste la masina.

Aseara n-am mai parcat-o in raza cururilor de porumbei-balene. Am cocotat-o pe un damb, cumva. Problema cu locul-vidanja de parcare este ca il platesc si mi-a fost repartizat de la primarie. In rest e full, se parcheaza pe trotuare, pe carosabil, pe iarba, pe garduri, peste tot. In plus nu ma prea ajuta nici dimensiunile masinii. Nu cred ca pot sa ma mut, nu am unde.

Solutia evidenta - repet, evidenta nu perfecta - este prelata. O sa dau comanda astazi la baietii de la volksparts, care pana acum s-au comportat excelent. O sa arat un pic penibil, ca un mos sclerozat si ofticos, dar altceva nu pot face cel putin acum.

N-am apucat sa fac poze dar stati fara grija ca pana imi vine prelata, masina mea o sa functioneze incontinuare pe post de veceu public pentru scarnaviile sburatoare. Probabil e de la albastrul metalizat, o fi un fel de magnet pentru albul perlat al rahatului proaspat.

Va tin la curent.
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#23 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 iulie 2007 - 11:03

phey si prelata aia o sa trebuiasca sa o speli zilnic de la atatia cacati, unde o s-o tii? ... e o solutie de moment, dar pe termen lung cred ca va trebui gasita alta metoda... :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#24 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 24 iulie 2007 - 11:19

Ska, iti gasesti placerea demoralizandu-ma?

O sa incerc sa dau de cei care au grija de copaci, care ii curata primavara. Trebuie sa fie pe la primarie pe undeva. Ii dau unui sefulet pe acolo $100 sa vina sa taie cranga cacacioasa.

Aceasta postare a fost editata de aphedrone: 24 iulie 2007 - 11:22

  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#25 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 iulie 2007 - 12:22

doamne chiar vreau sa vad poze cu "cacatul anului"....ca prea m-ai facut curios.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi