Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Noul Cod Rutier - Detectoare Radar


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

Poll: detectoare, da sau nu? (20 membri au votat)

Pentru siguranta traficului este benifica decizia?

  1. Da. (12 voturi [60.00%])

    Procentaj din vot: 60.00%

  2. Da, dar nu in totalitate. ma explic postand. (3 voturi [15.00%])

    Procentaj din vot: 15.00%

  3. Nu (4 voturi [20.00%])

    Procentaj din vot: 20.00%

  4. Nu, dar nu in totalitate. ma explic postand. (1 voturi [5.00%])

    Procentaj din vot: 5.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 17 septembrie 2006 - 10:12

ok, recunosc, imi da o liniste in plus faptul ca bucatica de plastic electronizat de pe bord se afla acolo si scaneaza de zor frecventele. dar aceasta relaxare se traduce in faptul ca voi merge ceva mai tare. ok, nu dublez viteza de deplasare dar cu 10-15 km/h in plus merg cu siguranta.

ca e legal dupa noul cod rutier sa ai detector, mie personal imi convine.
sincer sa fiu insa mi se pare ca insasi ideea de detectie radar si de amendare a vitezomanilor este contrazisa prin aceasta decizie.
poate sunt tembel, dar din spatele volanului meu asa se vede.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#2 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 17 septembrie 2006 - 11:25

  • Atata timp cand se anunta chiar pe site-ul politiei plasarea radarelor era o aberatie legala (nu si practica !) sa interzica detectoarele;
  • Referitor la ce-am votat, sa explic :D Si in acest domeniu ca si in celelalte bunul simt ar trebui sa faca 99% din treaba si restul de 1% legea ! In Romania acest raport pare a fi inversat, cumva. Desi e buna masura legalizarii detectoarelor (asta o s-o explic separat mai jos) ma tem ca va fi o explozie a comercializarii si utilizarii detectoarelor urmata de accidente groaznice produse de idioti care vor merge cu 200/ prin sate ca ... au detector, nu ! De unde si rezerva ca nu e o masura total buna.
  • De ce ar trebui (teoretic) sa fie benefica ? Pentru ca, are exact acelasi efect pe care il au autostrazile si sectoarele mai libere din localitati unde e permis 80/h ! Adica, mergand putin mai repede (ma repet, bunul simt ar tb. sa guverneze) ajuti fluenta traficului si, implicit, siguranta.
  • Demonstratia de la punctul 3 e laborioasa, e inginerie de trafic ia in calcul probabilitatea coliziunilor data de viteze si densitati, dar eu as da un exemplu personal. In 2003 m-am dus la mare fara detector. Am facut 5 ore, am fumat un pachet de tigari pe drum si am depasit (in afara localitatilor ) cam de 50 de ori camioane, in medie de 3 ori pe camion. In localitati, am fost depasit, evident, de acele camioane, evident, tot de 2-3 ori de catre fiecare. Se strang cam 80-90 de depasiri inutile. Anul urmator mi-am luat detector. Am facut 2 ore mai putin si cele 80-90 de depasiri in minus. Probabilitatea de a "pati vreun necaz" a scazut, probabil, la jumatate.
  • Sper ca v-am convins ... macar putin ;)

  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#3 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 17 septembrie 2006 - 11:29

da, asta cu depasirile e pertinenta.
dar cum facem cu sandokanii care cu "am detector, nu ma prinde nimenea!" vor "talpui" peste tot...

si nu numai cu sandokanii... e o chestie clara, ai detector mergi mai tare. nu stiu cu cat mai tare, dar cu siguranta o calci mai tare...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#4 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 18 septembrie 2006 - 06:41

Daca, repet, daca se va aplica cat de cat noul cod, vor sta un sfert din an pe tusha !
Examen la redobandire permis, etc.
Mai greu la inceput, cu tranzitia.
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#5 hansolo

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 53 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 05
  • Location:Tg-Jiu
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla Sedan
  • Motorizare:1.4 D4D 90cp

Scris 18 septembrie 2006 - 07:25

Cu sandokanii nu ai ce face, aia doar trecerea pe tusa (definitiv) ii potoleste.
Una e sa mergi mai tare decat viteza legala cand ai experienta si-ti cunosti masina si alta e sa te sui proaspat posesor de permis si sa-i dai in goarna ca ai detector.
Poate intrebarea mai buna ar fi cand ai dreptul sa crezi ca mergi in siguranta si ai experienta.
Sambata cred ca m-a prins un radar la iesirea din Valcea. Am vazut masina radarului, am ridicat o mana (,,recunosc, scuze") si am mers mai departe. Un prieten a venit din Bucuresti si desi avea detector l-a prins politia cu ,,instant-on" pe Dealul Negru. Si injura de mama focului la politisti; a ramas trasnit ca in ultimul an in 42k km am mers fara detector, oricum mai repede decat viteza legala si nu am nici o amenda.
Depinde cum ii vezi si pe politisti si ce bun simt dai dovada la discutia cu ei...
Asa ca votul meu in acest moment e la pct. 4.
  • 0

#6 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 septembrie 2006 - 11:44

nu sint impotriva lor, dar sincer, nu am folosit niciodata. cred ca am 4-5 amenzi radar in toata viata mea de sofer (exact 10 ani) si aproximativ 150 000 km.
e drept, nu merg ca altii cate 30 000 km/an in exterior, dar ce-i drept o cam ard la volan.
poate ca e si chestie de noroc.
concluzionand, eu voi merge la fel ca si pana acum, ba poate nitel mai ponderat in localitati.
ma mai gandesc daca sa imi iau sau nu aparat. da as prefera un sistem de navigatie, mai repede.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#7 VladSoare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 163 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 03
  • Location:Voluntari
  • Marca:Renault / Lada
  • Model:Clio / Niva
  • Motorizare:1.4 / 1.7

Scris 18 septembrie 2006 - 11:56

Scenariul cel mai neplăcut este să te afli �n spatele unei blonde proaspăt posesoare de permis, care la primul beep al detectorului să-şi �nfigă tocurile �n fr�nă cu toată puterea. :P

Eu nu cred că legalizarea detectoarelor va schimba ceva. Cei care vroiau puteau folosi detectoare şi p�nă acum. Că erau ilegale, asta contează mai puţin. Cine vroia să aibă, avea.
Poliţia va avea grijă să facă detectoarele inutile. Va umple st�lpii de emiţătoare false, va umple drumurile de camere, va folosi instanturi, etc.

Aceasta postare a fost editata de VladSoare: 18 septembrie 2006 - 11:58

  • 0

#8 hansolo

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 53 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 05
  • Location:Tg-Jiu
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla Sedan
  • Motorizare:1.4 D4D 90cp

Scris 18 septembrie 2006 - 02:10

O gramada de inconstienti debili, cretini, gasiti aici
Spor la injuraturi!
  • 0

#9 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 18 septembrie 2006 - 03:29

Cateva din lectiile de viata ale soferului din filmul e mai sus:

"asta e ,unii traiesc viata la maxim alti stau si se uita la telenovele si la 11 sunt in pat ... si stati linistiti daca e sa murin o sa murim cu 40Km/h"

"momentan mi-au suspendat carnetu ptr alt motiv..."

"aia de la Antena 1 nu au aratat si din partea a 2 a filmuletzului cand ii dam cu 210 in sat :P) bine k M5 avea 250 asta 1 :P))"

"ce ma esti invidios ca nu ai masina tare ? k muncesti 12 din 24 pe minim pe economii ? fiecare face ce vrea ma cu viata lui"

"care este nelamurit de ceva sa intre pe mess samir_mah20 si discutam .... Ptr pasionati am facut si partea a II"
  • 0
Imagine amplasata

#10 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 18 septembrie 2006 - 05:55

Ce-as mai trece cu rotile peste ouale astuia...
Eventual in franare fara ABS.
  • 0

#11 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 18 septembrie 2006 - 06:52

am vb si eu cu tipu, m-am dat pe langa el si mi-a dat filmul intreg
omu e bolnav la cap, are probleme mari de tot http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/rockets.gif

l-am pus sa il vedeti si voi pe rapidshare

Link download
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#12 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 18 septembrie 2006 - 06:52

heh... au dreptate... asa ceva e la ordinea zilei...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#13 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 21 septembrie 2006 - 12:12

no comment
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#14 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 04 noiembrie 2006 - 12:08

eu revin si poate insist aiurea dar:
- mi se pare aiurea sa-i dai voie omului sa incalce legea si sa se protejeze de amenda folosind detectorul de radar;
- sunt sigur ca in momentul in care omul are detector va merge indubitabil cu o viteza mai mare decat atunci cand nu are montat asa ceva;
- mi se pare aiurea sa investesti atatia bani in tehnica de detectie radar cat timp scoti o lege care face aceasta tehnica inofensiva.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#15 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 noiembrie 2006 - 03:51

pe undeva poti spune ca o dau la pace cu soferii...
tinand cont ca nu avem (inca) autostrazi, si un drum de la Bistrita la Bucuresti poate dura o juma de zi, ei vor instala radare peste tot unde probabilitatea accidentelor e mare, iar noi vom reduce viteza de spaima unei amenzi.
cum practic nu pot acoperi toate soselele, vor exista si locuri unde poti merge mai repede, dar si locuri unde vei incetini.
asa, ca poveste efrumoasa, dar nu sint sigur ca e reala.

plus ca multi neni povesteau despre dreptul la informare si liberul acces la informatie.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#16 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 04 noiembrie 2006 - 07:32

Daca noi folosim de ani buni, detectoare, nu inseamna ca le foloseste toata lumea.
In spatele blocului meu se vindea un Oltcit cu 400 euro, cat am dat eu pe detector :D
Nu cred ca soferul lui va folosi nici macar o Cobra de 60 USD.
In concluzie "clienti" pentru radar vor fi destui in continuare, exact cei care ar fi bine sa nu o calce ca n-o s-o mai poata opri.

In plus, ma astept la un upgrade al politiei care sa faca detectoarele ... inutile.
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#17 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 05 noiembrie 2006 - 02:06

pai tu nu vezi ca ne calcam singuri pe picioare?!
luam radare bune, le dam la cap permitand utilizarea detectoarelor pentru ca apoi sa mai dam niste bani pentru transformarea acelorasi detectoare in jucarii inutile!
nu e undeva un scurt circuit in gandire?!

si am tot auzit asta ca nu au toti detectoare... pai nu toti te omoara, e nevoie de unul singur! si nu de ala cu oltcitu mi-e mie frica (oricum are gumele slick si franele s-au stricat acum 40k km, te rezolva si la 40km/h), eu ma gandesc la tembelul care tocmai si-a luat un 325 din "97 si singurul lucru care il tine in frau sa nu mai alerge este teama ca ramane fara carnet. Dar dupa ce teama asta s-a diminuat pana sub 20%, ca are detector acum si e legal, o sa alerge ca un cretin, pe o curba o sa scape masina si o sa te trezesti cu el in fata (tu circuland legal si regulamentar). Si sa te vad atunci ce vesel vei fi...
Eu m-am edificat, am inteles care e nota generala, nu o inteleg deloc dar asta e. Nu mai intru pe topicul asta ca-mi fac nervi.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#18 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 05 noiembrie 2006 - 02:23

Imi pare rau c-am contribuit la supararea ta si-as vrea sa ma justific oarecum.
Am luat detectorul ca sa nu ma mai depaseasca toata lumea ( in special prin localitati cand la mare mergeam inca pe DN3 ). Cu 70-80/h prin locuri mai mult pustii (dar incadrate de dragutzele dreptunghiuri albe cu nume de fete pe ele ) eu cred ca nu sunt chiar spaima soselelor.
Prin Bucuresti, in cele 2 ore de trafic bara la bara din Berceni pana in Pipera si retur, am 2-3 portiuni unde pot baga un pic talpa in acceleratie; daca nici acolo n-as putea depasi 50/h mi-ar parea sincer rau c-am aruncat banii pe masina cand puteam sa-mi fac concediile in tarile calde.
De cate ori vad un politist smulg detectorul din geam; in trafic ma uit mai mult in oglinzi sa nu ma trezesc cu masina garzii langa mine la semafor.
Ma bucur de legalizarea detectoarelor in spiritul celor scrise mai sus; nu ca dementzii vor deveni si mai dementzi si vor considera detectorul infipt legal si tzantzosh in parbriz drept "license to speed".
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#19 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 05 noiembrie 2006 - 02:48

mai, acuma astia cu localitatile si exagereaza, sincer.
drumul DN17 (parca), ce duce spre Vatra Dornei e in plina reconstructie.
deja s-au asfaltat km buni, cam tot traseul este largit la maximum, din ce vad eu vor incapea aproape 2 benzi pe sens. sint multe portiuni de drum drept (si cate 3 km), asfalt nou-nout si destul de bine intins si astia s-au trezit acuma sa mareasca exagerat satele de-a lungul lui, de ajungi sa parcurgi 100 m in afara localitatii si trebuie deja sa reduci la 50 km/h.
degeaba au facut drumu, vom ajunge sa circulam dintr-un oras in altul prin alte localitati...poate o sa treceti pe acolo si o sa vedeti.
si daca nu aveti detector, aveti de grija.
:P

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 05 noiembrie 2006 - 02:50

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#20 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 05 noiembrie 2006 - 12:34

Cam asta e ideea ! Sa puna radare (false sau reale) in fata carciumilor si toata lumea e multumita !
In dreptul scolii oricum reduci viteza. Ai reduce-o tu si in fata birtului dar nu s-a inventat inca indicatorul "Atentie ! Persoane in stare de ebrietate".

Aceasta postare a fost editata de vane: 05 noiembrie 2006 - 12:34

  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#21 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 noiembrie 2006 - 10:02

...sint multe portiuni de drum drept (si cate 3 km), asfalt nou-nout si destul de bine intins si astia s-au trezit acuma sa mareasca exagerat satele de-a lungul lui, de ajungi sa parcurgi 100 m in afara localitatii si trebuie deja sa reduci la 50 km/h.
degeaba au facut drumu, vom ajunge sa circulam dintr-un oras in altul prin alte localitati...poate o sa treceti pe acolo si o sa vedeti.


asta e prostia in ro, ca mai toate drumurile europene, nationale trec prin miliarde de sate...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#22 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 05 noiembrie 2006 - 10:47

OT: Hai sa facem o brigada artistica, ceva sa-l imbunam pe Spin, ca ne crede d'aia din reportajele ProTV ! Si pe el si pe altii care nu vad cu oki buni prevederea asta din viitorul fost nou cod rutier.
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi