Salt la continut


Fotografie
- - - - -

FREEZONE


  • Topic inchis Acest topic e inchis
2698 replies to this topic

#501 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 septembrie 2010 - 12:17

n-o fi fost filtrul tau dus mai dinainte si s-a manifestat acuma din pura coincidenta?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#502 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 septembrie 2010 - 04:56

http://www.libertate...-ea-303040.html

Medicii constănţeni şi-au bătut joc de o bătrână abia operată: au trimis-o pe jos acasă, cu drena după ea
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#503 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 septembrie 2010 - 08:17

1,270 Architects/Engineers Reveal Hard Evidence of Explosive Demolition at World Trade Center on 9/11 ( http://news.yahoo.co...pl_usnw/DC60870 ). Maine se fac 9 ani...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#504 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 septembrie 2010 - 09:36

Citez din domnul care a cumparat SMAX-ul de la mine :
Aici am avut o problema cu masina de toata frumusetea.

Daca ai timp, citeste epopeea de mai jos, ca sa vezi ce inseamna experienta (sau lipsa ei) de mecanic auto.



In vara, in 19 iunie, cand m-am intors din Grecia, prin Bulgaria , am lovit o groapa cu muchii ascutite care a strambat doua roti (cele originale, de 18”) de pe partea dreapta. Si evident ca si cauciucurile erau de nefolosit. Ghinion, etc.

Atunci, pe loc, am inchiriat o masina am adus familia in tara si am revenit dupa doua zile, cu cauciucurile de iarna sa aduc S-maxul acasa.

Ajuns in tara am facut un search pe piata si am cumparat patru jante RIAL si patru cauciucuri noi de 16 inch, Michelin Primacy HP.

Pana acum, in vreo 400 mii de km condusi, nu am strambat nici o janta sau cauciuc, asa ca am luat tot setul de 16”, in loc de 18”. Si oricum, la bani, cu pretul pe un cauciuc de 18” am luat doua pe 16”.



Am pus rotile noi (jante + pneu) si…fericire. Cum ajungeam la 70-80km/h resimteam o vibratie in toata masina.

Am mers la vulcanizare la AUTOZONE, unde am cerut sa le reechilibreze, crezand ca asta e problema –echilibrarea.

Au refacut lucrarea, dar acelasi lucru. Am fost la service Ford Neste in Bucuresti, crezand ca e ceva de la masina, in urma loviturii.

Nimic. Totul ok. Aici la Ford Neste am inlocuit rotile de la masina mea cu cele de la un mondeo altaturat, la care se lucra la motor.

Cu rotile de la mondeo, nu mai aparea vibratia…

A ramas ca ar fi de vina rotile noi (janta sau pneu). Pe masina de echilibrat aratau bine, dar puse pe masina…aparea vibratia.



Am reclamat la firma de unde le-am luat, care dupa ceva parlamentari, m-au trimis pentru garantie la importator…la sibiu . Oricum au facut precizarea ca pana la acel moment nu au avut nici o problema cu jantele RIAL si nici cu Michelin.

Saptamana trecuta, am ajuns la Sibiu la importator. Aici, lumea amabila, (ca in ardeal) m-a ascultat si au inceput testele.

Nestiind daca defectul e de la pneuri sau de la jante, au facut orice test posibil

Au reechilibrat rotile mele si am testat. Apoi au imperecheat jantele cu alte cauciucuri noi.

Apoi cauciucurile mele cu alte jante.



La orice combinatie aparea vibratia aia.

Vazand ca rotile sunt ok, m-au trimis la Ford Sibiu. Aici au luat inca o data masina la verificat, au verificat butucii rotilor, planetarele, discurile de frana. (abatere de 7 sutimi de milimetru).

Din punctul lor de vedere totul super-ok. Daca ar fi avut discuri pe stoc, mi le-ar fi schimba si pe alea.



Apoi cei de la Ford Sibiu, vazand ca masina e ok, au sunat la o firma care face placute de frana, in buc. www.ribs.ro

Discutand cu cei de la buc mi-au zis ca ar putea fi PLANEITATEA discurilor, nu ovalitatea, adica felul in care se aseaza discul pe butuc.



Azi, am mers inca o data la Ford Neste in Buc, cerand sa schimbe discurile de frana.

Din fericire si din noroc am fost repartizat la alt stand decat acum doua sapt.

Baiatul care a vazut masina, auzind de problema, m-a intrebat din prima: “cand ati montat jantele noi, ati scos sigurantele discurilor de frana?”

“-Ce sigurante?”

“-Astea!”

Si imi arata cate doua sigurante de tabla de 0.5 mm, cate doua la fiecare roata, prinse pe prezoane.

Si baiatul mai adauga: “-Pai si nu va aparea o trepidatie pe la 70-80km/h?”

Imi venea sa il pup.

Constructorul a pus cate doua sigurante (pe doua prezoane) la fiecare roata pentru ca atunci cand scoti roata la vulcanizare, sa nu inceapa discul sa joace in prezoane, pe butuc, sa ramana fix cat nu e roata montata.



Jantele originale de ford au gaura de prezon mai mare decat diam prezonului, astfel incat “inghit” aceste sigurante.

Orice alte jante decat cele originale au gaura mai mica in diam si cand le montam pe roata, practic se propteau in aceste tablite mici, in loc sa se lipeasca de discul de frana

(de aceea la ford buc, cand am montat rotile de la mondeo nu mai aveam vibratia).

Si fiind doar cate doua sigurante la fiecare cinci prezoane, practic janta neoriginala nu mai statea paralela cu discul, rezemandu-se in acele doua sigurante de tabla si in trei prezoane. Si de aici rezulta neparalelismul rotii cu butucul, care la 70-80 dadea vibratia …



I-am spus sefului de atelier sa ii dea o prima baiatului asta…

Dupa cum vezi treaba asta a durat aproape trei luni, si m-a costat vreo 12 mil in plus pentru verificari, reeechilibrari, deplasare la sibiu, etc.

In situatia asta naspetica nici nu stiu pe cine sa blamez; pe cei de la vulcanizare nu am de ce, pt ca ei au montat corect roata pe masina si au echilibrat-o bine, pe cei de la ford nu pot, pt ca jantele noi nefiind piese originale, nu isi pot asuma nici o responsabilitate, pe cei de la firma care mi le-a vandut nu am de ce…

Cam asta e cu epopeea cu rotile cele noi, abia astazi am rezolvat problema din 19 iunie.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#505 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 septembrie 2010 - 10:05

http://www.garajul.r...re-neasteptata/
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#506 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 septembrie 2010 - 10:11

Eu din ce am inteles acele sigurante erau acolo. De ce nu vibrau inainte, cu jantele pe 18?
  • 0

#507 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 10 septembrie 2010 - 10:18

Pt ca jantele pe 18' erau unele oem si nu aftermarket.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#508 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 septembrie 2010 - 10:32

Bingo.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#509 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 septembrie 2010 - 12:02

Bine de stiut!

cea mai simpla si mai ieftina metoda de indepartare a lipiciului este aftershave-ul pe care fiecare il are acasa
Nu spirt ,nu alcool tehnic,nu diluant doar after-shave :lol: garantat; este cel mai eficient
freaca cu o bucata de tifon (din trusa de prim ajutor) inmuiata cu after-shave(d'ala lichid nu crema :wink: )


Aceasta postare a fost editata de the1: 10 septembrie 2010 - 12:02

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#510 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 10 septembrie 2010 - 12:10

Un articol de citit, in special de catre parinti: The Six-Lesson Schoolteacher
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#511 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 septembrie 2010 - 12:36

I never lie outright, but I've come to see that truth and [school]teaching are incompatible.


Mwahahahhahaha,


The lesson of bells is that no work is worth finishing, so why care too deeply about anything?


surrender your will to a predestined chain of command.

we must wait for other people, better trained than ourselves, to make the meanings of our lives.



Much of modern law, medicine, and engineering would go too -- the clothing business as well -- unless a guaranteed supply of helpless people poured out of our schools each year. We've built a way of life that depends on people doing what they are told because they don't know any other way. For God's sake, let's not rock that boat!


they are being watched. I keep each student under constant surveillance and so do my colleagues. There are no private spaces for children; there is no private time.

I assign "homework" so that this surveillance extends into the household, where students might otherwise use the time to learn something unauthorized, perhaps from a father or mother, or by apprenticing to some wiser person in the neighborhood.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#512 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 septembrie 2010 - 12:42

http://www.220.ro/fa...ute/JTgr6c8uEW/
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#513 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 septembrie 2010 - 06:09

@oaspetele: daca stimabilul actual posesor de SMax intreba pe ClubFord, primea raspunsul gratis... Ca idee, si nea Mishu, mecanicul meu, stie de saibele alea... Cine nu stie, nu e mecanic de Ford ci ageamiu. E ceva banal.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#514 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 11 septembrie 2010 - 01:49

xhippo-filtrul l-am schimbat din motiv ca zoaia aceea cu pretentii de motorina ramasese si in el,asta dupa ce am tras tot din rezervor......dar iar ai inteles aiurea,te mai intreba careva daca tu gindesti precum scrii.... :wub:
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#515 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 septembrie 2010 - 11:31

x dmnindhnea, iti punea doar o intrebare.
:wub:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#516 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 12 septembrie 2010 - 11:18

http://www.beta.tril.../9d051a301f59c7
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#517 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 15 septembrie 2010 - 08:50

Un loc superb care merita vizitat. In special cand apa acopera parcul respectiv:


  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#518 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 15 septembrie 2010 - 12:29

Mediafax

Poliţiştii îşi reduc activitatea, începând de luni nu mai participă la audieri în dosarele penale, nu mai dau amenzi, nu mai dirijează circulaţia, a declarat miercuri, preşedintele Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Constractual (SNPPC), Marian Gruia.



Poliţiştii reduc activitatea, nu mai participă la audieri în dosarele penale, nu mai dau amenzi (Imagine: Bogdan Danescu/Mediafax Foto

Liderul poliţiştilor a declarat că poliţiştii îşi vor limita activitatea la 75 la sută, pentru că sunt plătiţi doar 75 la sută. Membrii din teritoriu au cerut chiar întreruperea totală a activităţii.

"Din 20 septembrie anumite activităţi vor fi reduse. Poliţiştii vor merge în teren, dar vor sta în puncte fixe, nu vor acţiona decât la apelurile de urgenţă 112. Poliţia rutieră nu va mai dirija circulaţia, nu va mai da amenzi, ci doar avertismente, nu vor mai face audieri în dosarele penale. Protestul nostru este similar cu cel al magistraţilor. Avertizăm autorităţile să nu facă presiuni la adresa noastră că s-ar putea să se trezească cu o revoltă fără precedent", a spus Gruia.

SNPPC a solicitat o întâlnire urgentă cu premierul Emil Boc, dar nu au primit încă răspuns. "Din informaţiile pe care le deţin sindicatele, şefii inspectoratelor judeţene au comunicat ierarhic despre starea de tensiune care se acutizează în unităţi fără a se solidariza cu problemele personalului. În acest context, conducerea superioară a poliţiei fără să prezinte public o viziune, o strategie sau un plan de măsuri motivat a reacţionat transmiţând conducerilor profesionale teritoriale atenţionări privind interdicţia poliţiştilor de a declara sau de a participa la grevă", a zis Gruia.

Liderul sindical a precizat că poliţiştii nu vor declara grevă şi nici nu vor participa la această formă de protest, acţiunile lor fiind similare cu cele ale magistraţilor din septembrie 2009 şi poliţiştii va trebui să fie trataţi similar cu magistraţii de către instuţiile statului.



Adica polititia va avea o saptamana normala de lucru, mai ales cei de la rutiera.. ca parca pana acum se speteau cu munca...
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#519 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 15 septembrie 2010 - 07:26

Adica polititia va avea o saptamana normala de lucru, mai ales cei de la rutiera.. ca parca pana acum se speteau cu munca...

apropo de astia de la rutiera
azi mi-a fost dat sa vad ceea ce n-am mai vazut in viata mea.
oradea - cluj - oradea... 8 - OPT - radare!
detaliez pe topicul cu masina meu.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#520 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 septembrie 2010 - 10:34

daca din intamplare treceti prin Bistrita, nu ratati repolularea cu sasi.
:lol:
http://www.bistritea...d=1284125534531

http://forumbistrita.ro/ro/home/

bun prilej de a trage niste poze sau fotografii, dupa caz.
Sasii de pretutindeni se vor intalni saptamana viitoare la Bistrita pentru a petrece timp de trei zile. Evenimentul se desfasoara in perioada 17-19 septembrie si este organizat de Primaria Bistrita, Forumul German din Transilvania, Forumul German din Bistrita si Asociatia HOG.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#521 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 17 septembrie 2010 - 02:20


  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#522 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 17 septembrie 2010 - 03:14

:rolleyes:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#523 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 septembrie 2010 - 04:07

Credeai ca acolo sunt "altfel" de romani ? :rolleyes:
  • 0

#524 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 20 septembrie 2010 - 09:42

Merge careva la concert la G'N'R? Eu imi caut companie, ca nevasta-mea a plecat intempestiv in business trip in strainezia (nu am bilet de dat).
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#525 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 septembrie 2010 - 09:44

Ba, asculta-ma pe mine si fa altceva.
daca tot e plecata sotia...
la unul din ultimele concerte, in irlana parca, l-a huiduit pe axl pana s-a carat acasa.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi